info@faemlak.com.tr +90 (324) 329 18 66

İskan nedir


İskan nedir

İskanın kelime anlamı “insanları bir yere yerleştirme”, “yurtlandırma”, “yerleşme” anlamına geliyor. İskan nedir sorusuna daha geniş bir şekilde cevap verecek olursak; oturma izni, yapı kullanım izni diyebiliriz. Gayrimenkullerin tasdik edilmiş projesine uygun olarak yapılıp bitirilmesi durumunda, bağlı olduğu belediye tarafından verilen bir belgedir. 
 
İnşaatı yapan firma inşaatı tasdikli projeye uygun yapmazsa ya da imara uygun yapmazsa iskan alamıyor. İskan bir diğer adıyla yapı kullanım izin belgesi olmayan bir gayrimenkule de elektrik, doğalgaz, su, kanalizasyon gibi hizmetler verilmiyor. 
 
İskan alınabilmesi için inşaatçının bir dilekçe ile ilgili belediyeye başvuruda bulunması gerekiyor. 
 
İSKAN OLMAZSA NE OLUR? 
 
İskan almamış bina yasal sürecini tamamlamamış demektir. 3194 Sayılı İmar Kanunu'na göre; ruhsat tarihinden itibaren 5 yıl içersinde inşaatın bitirilmesi ve iskan belgesinin alınması zorunludur. 5 yıl içinde inşaat bittiği halde iskan belgesi alınmazsa inşaat ruhsatı hükümsüz hale geliyor. Böylelikle söz konusu yapı ruhsatsız ve kaçak yapı statüsüne giriyor.  İskanı olmayan binalarda elektrik, su, doğalgazın bağlanması her zaman sorun oluyor. Belediye isterse bu tip bir yapıya yapı tatil tutanağı düzenleyip, para cezası verip yıkım kararı da alabiliyor.
 
İSKANI OLMAYAN DAİRE ALINIR MI? 
 
İskanı olmayan daire almak her zaman yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı risklidir.