info@faemlak.com.tr +90 (324) 329 18 66

Emlak vergisi için 31 Mayıs son gün!


Emlak vergisi için 31 Mayıs son gün!

Her sene iki eşit taksit olarak ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödeme zamanı Mart ayı ile başlıyor ve Mayıs sonu bitiyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım da başlayıp ay sonuna kadar yapılabiliyor. İstenirse tek sefer de emlak vergisi ödenebiliyor.
 
Emlak Vergisi’ni zamanında ödemeyenlere aylık yüzde 1.40 gecikme cezası uygulanıyor. Emlak vergisi ödemeleri belediyenin veznelerine, PTT ya da bankalara yapılabiliyor. 2016 yılında  gayrimenkul satın alanlar bu yıl ilk defa emlak vergisi ödeyecekler. 2017 yılında gayrimenkul satın alanlar ise öncelikle bağlı olunan belediyeye dilekçe verecekler, bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler ancak ilk defa 2018 yılında emlak vergisi ödemeye başlayacaklar.
 
Emlak Vergisi Kanunu’na göre bazı durumlarda sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanıp emlak vergisinden muaf olunabiliyor. Kimlerin emlak vergisinden muaf tutulduğu kanunda açıklanmaktadır. Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekare nin altında tek konutu olan emekli, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ve hiç bir geliri olmayan ev hanımı ve işsizler sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyorlar.
 
Sıfır oranlı emlak verginden faydalanarak hiç vergi ödememek için belediyeye muafiyet dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verilmeyen durumlarda emlak vergisi tahakkuk edebilir. Bu durumda geriye dönük 5 yıl için ödenen vergiler belediyelerden düzeltme yapılarak geri istenebilmektedir.